Dojo Duyurular Etkinlikler Makaleler Kobudo İletişim News Multi Media Basında Biz
Haber Arama:

                                                                                                            ENGLISH 
Anasayfa > Duyurular

  Tarih : 14.10.2010 21:54:23 Bu haberi 16.618 kişi okudu.   


Smackdown Rezaleti
Çocukları Kapıda Bekleyen Tehlike !!!

Mayo giymiş bu ring maymunları hakkında herkes birşey söylüyor, fakat kapımızdaki bu tehlike hakkında, kim ne kadar bilgi sahibi...?

Topluma, gençliğe , hele hele çocuklara verdiği mesaj nedir ?

Misyonu nedir ? Neden bu kadar çocuklar arasında benimsendi ?

Acaba şiddet toplumuna doğru bir gidiş mi yaşıyoruz ? Dünyada birçok ülkede yayımı yasaklanan bu şaklabanlıklar kasım/2010 da Türkiye'de....

Tüm bu sorular ve aşağıda çeşitli gazetelerde yer almış yazıları tarafsız bir şekilde okumanızı rica ediyoruz....

 

Milliyet (Ekim/2010)

Tehlikeli fenomen SMACKDOWN

İlköğretim öğrencisi Mustafa Kutlar’ın ölümü, dikkatleri okulda çocukların oynadıkları öne sürülen Smackdown oyununa çevirdi. Uzmanlar Smackdown’ın yasaklanması gerektiğini belirtiyor

02 Ekim 2010

TAHSİN AKSU İstanbul

Güngören’deki bir ilköğretim okulunda 8. sınıf öğrencisi Mustafa Kutlar’ın ölümüyle sonuçlanan yumruklu kavga sonrası velilerden birinin “Okulda Smackdown oynanıyor” demesi dikkat çekti.
Uzmanlar, Amerikan (pankreas) güreşinin bir versiyonu olan Smackdown’ın
TV programı, oyuncakları ve video oyunlarının çocukları robotlaştırdığını, kesinlikle yasaklanması gerektiğini söyledi. 2000’lerin başından itibaren Türkiye’deki popülaritesi yavaş yavaş azalan Amerikan güreşi, bu kez oyun, internet ve cep telefonu yoluyla özellikle çocukları etkisi altına almaya başladı. Bir TV şovu olarak sunulan WWE’nin (World Wrestling Entertainment), Smackdown, Raw ve NXT gibi dövüşçü grupları bulunuyor. Bu gruplarda da süperstar olarak adlandırılan dövüşçüler yer alıyor.
Dövüş sırasında atılan yumruklar ve tekmeler aslında gerçeği yansıtmıyor ve dövüşçüler ciddi bir darbe almıyor. Müzikli dans şovlarıyla desteklenen WWE’nin Smackdown grubundaki dövüşler, 2009’da özel bir TV kanalında yayımlanmaya başlandıktan sonra çocuklar arasında fenomen oldu. 

 

 

 

 

Okulda tost kavgası ölümle sonuçlandı

14 yaşındaki ilköğretim okulu öğrencisi koşarken sıra arkadaşına çarptı. Elindeki tostu yere düşen çocuk, arkadaşını yumrukladı. Başını beton zemine çarpan öğrenci hastanede hayatını kaybetti

01 Ekim 2010

HASAN ÖRNEKOĞLU, HALUK ATALAY İstanbul DHA

Güngören’de ilköğretim okulu öğrencisi Mustafa Kutlar (14), koşarken sınıf arkadaşı Ş.K,’ya çarptı. Elindeki tostu yere düşen Ş.K., sinirlererek arkadaşına Mustafa Kutlar’a yumruk attı. Düşen ve başını beton zemine çarpan Mustafa Kutlar, hayatını kaybetti.
Tozkoparan Mahallesi’nde Dr. Lütfü Kırdar İlköğretim Okulu öğrencilerinden Mustafa Kutlar, koşarken yanlışlıkla sınıf ve sıra arkadaşı Ş.K.’ya çarptı. Çarpma yüzünden Ş.K.’nın elindeki tost yere düştü. Sinirlenen Ş.K., arkadaşı Mustafa Kutlar’ın boynuna yumruk attı. Yere düşen Mustafa Kutlar, kafasını beton zemine çarptı.

İki kez kalbi durdu
Çarpmanın etkisiyle başı yarılan ve kanlar içinde kalan Mustafa Kutlar, öğretmenleri tarafından Bahçelievler’deki Özel İstanbul Hizmet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastanede kalbi iki defa duran Mustafa Kutlar, müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Mustafa Kutlar’ın cesedi Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Gözaltına alınan Ş.K. ise Üsküdar’daki Çoçuk Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

Smackdown kuşkusu
Bir veli, çocukların son zamanlarda okulda ‘Smackdown’ adlı bir oyunu oynadıklarını söyledi. Ölen Mustafa Kutlar’ın arkadaşları da zaman zaman sınıfta ‘smackdown’ oynandığını ifade etti. TV’de de gösterilen Amerikan güreşinin bilgisayar oyunu şekli olan ‘Smackdown’, rakibi bir hamlede yere serme becerisi üzerine kurulu. Son dönemde oldukca popüler olan bu oyunun özellikle ilköğretim öğrencileri arasında yaygın olduğu söyleniyor.

 

 

Smackdown

Amerikan kültürünün ürünü olan ve Türkiye`de özel bir televizyon kanalında yayınlanan smackdown  adlı dövüş oyunu çocukları ve gençleri etkisi altına alıyor. Sokakta, okulda ve  evlerinin oturma odasında hiçbir güvenlik önlemi olmadan dövüş hareketlerini yapan çocuklar sakatlanmak pahasına tehlikeli hareketleri sonunu hiç düşünmeden  yapıyorlar. Aileler de bunun erkek çocuklar arasında oynanan sıradan oyunlar olarak algılıyorlar.
Amerikan güreşi olarak bilinen ve ciddi sakatlıklara yol açan bu tehlikeli oyuna ilgi her geçen gün artıyor. 4 yaşındaki çocuk bile oyunun İngilizce okunuşunu benden daha güzel telaffuz edebiliyor.
Smackdown, ergenlik döneminde; erkek çocuklarda biriken enerji doğru yönlendirilmediğinde, öfke durumunda ani ve kontrol edilemez fiziksel şiddete dönüşebiliyor. Çocuklar, öğrendikleri dövüş tekniklerini sonuçlarının ne olacağını düşünmeden birbirleri üzerinde kullanabiliyorlar ve geçen hafta bir okulda meydana gelen üzücü olaylarla karşılaşabiliyoruz.
En büyük sorumluluk aileye aittir. Çocuklarını bu tip şiddet içerikli oyunlardan korumak birinci derecede ailenin görevidir. Çocuklarının bilgisayar oyunlarını aile koruma sistemleri ile kısıtlayarak ve bu tip programları yayınlayan kanalların izletmeyerek  tehlikenin önüne geçilebilir. Okullarda ise öğretmenlere büyük görev düşmektedir. Çocukların en büyük risk anı teneffüslerdir. Teneffüslerde nöbetçi öğretmenler öğrencinin kontrolünü iyi sağlarsa kültürümüzle uzaktan yakından ilgisi olmayan bu illetten kurtulabiliriz.
Çocuklardaki enerjinin şiddete dönüşmemesi konusunda çeşitli sosyal faaliyetlere yönlendirilmesi daha akılcı bir yol olacaktır.Sonradan üzülmemek için çocuklarınızın evde ve dışarıda neyle ilgilendiğini denetleyiniz

 

http://www.haberalanya.com.tr/tr/details.asp?ID=30644

 

 

Smackdown yasaklanmalı

Davut ŞAHİN

01 Ekim 2010 09:07

Haber 7 - EKRAN TURU

“Üç yaşındaki oğlum evde minderleri dizip, büyük kardeşine gösteri yapıyor” derken, bir başka baba oğluna verdiği harçlığın bakkalarda 1 liraya satılan Smackdown çıkartmalarına gütmesinden şikayetçi…

Yer Güngören… Bir ilköğretim okulunun bahçesinde sıradan bir gün… Ancak iki öğrenci kavga ediyor. Basit bir tost yüzünden başlayan itiş/kakışma ne yazık ki, birinin ölümüyle sonuçlanıyor.

Veliler okula akın ediyor. Arkadaşları gözleri önünde ölen öğrenciler gözyaşına boğulurken, düşme anında başını beton zemine çarpan öğrenci morga, diğeri de Üsküdar’daki Çocuk Şube Müdürlüğü’ne götürülüyor.

Aslında buraya kadar sıradan bir kavga, hatta kaza sonrası ölüm olduğu düşünülebilir.

Ancak bir velinin çocukların son zamanlarda tutkulu bir şekilde “Smackdown” adlı bir oyunu oynadıklarını söylemesi üzerine şüpheler bu oyunun üzerinde yoğunlaştı.

Hayatını kaybeden öğrencinin sınıf arkadaşları da sıra üzerlerinde “smackdown” oynadıklarını ifade etmesi, kantinde sıra kavgasından çıktığı söylenen kavgada onu yere düşürdüğü söylenen kişinin bu oyunu oynadıkları bilinmiyor.

Ancak olaya şahit olan arkadaşları bu itiş kakışın ardından şah damarına aldığı yumrukla yere düşüp kafasını beton zemine vurduğu belirtiliyor.

Öyle ya, bir çocuk ölümcül darbenin şah damarına yakın olduğu yeri nasıl bilebilir?

İzledikleri şiddet oyunu veya programları onları bilinçli hale getirmiş olmasın?

Özellikle televizyon ekranlarında gösterilen “Amerikan Güreşi”nin her saniyesinin şiddete özendirdiği düşünülürse (Fox TV).

Rakibe öyle öldürücü darbeler indiriliyor ki, bir sonraki sahnede sanki bir şey yokmuş gibi şova devam ediyorlar.

Halbuki “Smackdown” da yapılan hareketler bir kurgudan ibaret. Şiddet gösterisi ama gerçekte rakipler birbirine vurmuyor. Yoksa gerçek bir yumruk rakibin ölümü demektir.

Ancak küçük yaşta izleyiciler bunun ne yazık ki farkında değil.

Çünkü bu sahnelerde yerden yere vurma, kaldırıp sert bir zemine çarpma sahnelerinin bir şov olduğunu bilmemekte… Bunun bir tür oyun olduğunu fark etmemekte…

Çünkü Smackdown tıpkı bir tiyatro veya bir film gibi senaryosu yazılan bir güreş türü.

Smackdown yazarları kimin galip kimin mağlup ve kimin şampiyon olacağını baştan bilir.

Ancak Amerikan güreşi insani duygu taşımayan vahşi bir oyun. Spor bile değil. Amerikan toplumu da bu gösteriden zevk alır. Küçücük çocukların salonlara gelip vahşice naralar atıldığı yerde, o toplumdan bir estetik veya acıma duygusu beklenebilir mi?

Bir rehberlik öğretmenin söylediklerine kulak verelim:

“Sınıfa girdiğimde ortalık birbirine girmişti. Çocuklar tahtanın önüne kümelenmiş ve herkes birbirinin üzerine atlıyordu. Kız/erkek fark etmiyordu. Bir tanesi sıraya çarpıp yere düştü. Hastaneye zor yetiştirdik. Ancak hepsinin söylediği tek şey vardı: Smackdown.” (Zaman)

Evet bu bir kurgu… Televizyon ekranında, iki iri yarı rakip önce birbirine meydan okurlar.

Sonra akılalmaz şiddet uygularlar. Boyun, bacak ve kol kırma görüntüleri tıpkı filmlerdeki gibi efektlerle desteklenir.

Bir babaya kulak verelim:

“Üç yaşındaki oğlum evde minderleri dizip, büyük kardeşine gösteri yapıyor” derken, bir başka baba oğluna verdiği harçlığın bakkalarda 1 liraya satılan Smackdown çıkartmalarına gütmesinden şikayetçi…

Son olarak Psikiyattrist Prof. Dr. Kemal Sayar’ı dinleyelim:

“Amerikan güreşi bir gösteri, ancak çocuklar bunun gösteri olduğunu fark etmiyor. Buna vurgu yaparak yayın yapılabilir. 8 yaş altı çocuklar kurgu ile gerçeği birbirinden ayırt edemez. Uyarılar televizyonlarını sonradan açanları da dikkate almalı, alt yazılarla sürekli ikaz edilmelir seyirci” diyerek bu yaştaki çocklara zararlı olabileceğini söylüyor.

Ben bir adım ötesini söyleyeyim:

Smackdown yasaklansa ekranlar ne kaybeder?

Davut Şahin - Haber 7
davutsahinn@gmail.com

Yorumlar
1
halil 2m000 evler mahalesinde oturuyoru
Tarih : 05.12.2010 19:23:27
hiç beyenmiyom bu adamı yaaaaaaaaaaaaaaaaa kafasız bir adammm entır tekir
ali al
Tarih : 13.12.2010 15:25:04
hiçte bile gayet güzel
emre melisa
Tarih : 05.01.2011 14:06:30
bence de ama ailelerdede suç var bende smackdown izliyorum oların annesi babası yasaklamalı ögrenci bu haraketleri yapıyosa ve bunu hocası görmüşse ailesine sölemeli ve bida izlemesine izin verilmememli ama smackdown
özay
Tarih : 17.05.2011 15:49:01
onu yazan maymun
hüseyin özen
Tarih : 02.10.2011 10:33:06
evet smackdown bir şovdur. ve akllı işaretlerde 13 şaş ve üzeri yazar. eğer çocuğunuz 13 yaş ve altıysa burda smackdowunu hiç bi suçu yok.
hüseyin özen
Tarih : 02.10.2011 10:33:41
evet smackdown bir şovdur. ve akllı işaretlerde 13 şaş ve üzeri yazar. eğer çocuğunuz 13 yaş ve altıysa burda smackdowunu hiç bi suçu yok.
hüseyin özen
Tarih : 02.10.2011 10:34:23
her kavga eden smackdown yapmışmı oluyor.
Mahmut Kırbaş
Tarih : 21.02.2012 22:28:08
Ailecek severek izliyoruz. Komşularımıza, eş dost ve akrabalarımızada tavsiye ediyoruz. Çocukları hayatın zorluklarına güçlüklerine hazırlayan bir program.
1
Sizin Yorumunuz
Adınız Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz

Benzer Haberler Kategorideki Diğer Haberler
 
Anneler Gününüz Kutlu Olsun!
Duyurular | 09.05.2016 12:36:12
Iaido Semineri
Duyurular | 17.06.2014 17:14:46
2014 Japon Haftası Aktiviteleri
Duyurular | 21.03.2014 06:19:16
Uluyama 20 Yaşında
Duyurular | 08.11.2012 12:23:58
Türkiye Büyük Bir aikido Hocasını Kaybetti
Duyurular | 23.08.2011 01:13:59
2.İaido & Kendo Semineri Ekimde Bursa'da
Duyurular | 25.07.2011 13:53:12
Evimiz Evinizdir...
Duyurular | 05.04.2011 12:21:08
Temizlik Şenliği
Duyurular | 22.10.2010 13:58:59
Smackdown Rezaleti
Duyurular | 14.10.2010 21:54:23
Hakan Hoca Aikido Eğitimi için Japonya'da
Duyurular | 05.08.2010 21:32:08
Son Haberler
2016 Japan Visit Videos
2016 Japan Visit
2016 Bunbukan Gassuku
2016 Bunbukan Enbu
2016 Japonya Videolar
2016 Japonya Gezisi
2016 Bunbukan Gassuku
2016 Bunbukan Enbu
Happy Mothers Day Mrs....
Anneler Gününüz Kutlu ...
                                             
Anket
En sevdiğiniz Aikido tekniği..
Ikkajo  (%12)
Nikkajo  (%6)
Sankajo  (%4)
Shiho nage  (%6)
Irimi nage  (%14)
Udekime nage  (%2)
Kote Gaeshi  (%45)
Kaiten nage  (%5)
Tenchi nage  (%7)

En Çok Okunan Haberler
İletişim Bilgilerimiz
Dr. Miyazaki Sanın Anı...
Ders Gün ve Saatleri
Japon Çocuk Oyunlarıyl...
Kendo ve İaido Eğitmen...
Yoga Eğitimi Başlıyor
Eğitmenlerimiz - H...
Eğitmenlerimiz - E...
Eğitmenlerimiz - F...
Hızlandırılmış eğitim
Mail Listesi
Mail Adresi
Ad Soyad
Sayaç
Şu an sitede 14 kişi var.
Toplam Ziyaretçi: 1376917

Dojo
Duyurular
Etkinlikler
Makaleler
Kobudo
İletişim
News
Multi Media
Basında Biz
Kendo & İai-do
Dojo Kuralları
Jo Jutsu
Aikido
Ken Jutsu
1996 Yılı Aktiviteleri
1997 Yılı Aktiviteleri
1998 Yılı Aktiviteleri
1999 Yılı Aktiviteleri
2000 Yılı Aktiviteleri
2001 Yılı Aktiviteleri
2002 Yılı Aktiviteleri
2003 Yılı Aktiviteleri
2004 Yılı Aktiviteleri
2005 Yılı Aktiviteleri
2006 Yılı Aktiviteleri
2007 Yılı Aktiviteleri
2008 Yılı Aktiviteleri
2009 Yılı Aktiviteleri
2010 Yılı Aktiviteleri
2011 Yılı Aktiviteleri
2012 Yılı Aktiviteleri
2013 Yılı Aktiviteleri
2014 Yılı Aktiviteleri
2015 Yılı Aktiviteleri
2016 Yılı Etkinlikleri
Jo Jutsu
Çocuk ve Aikido
Başvuru Formu
Ulaşım
Adres
Anı Defteri
Karikatür
Fotoğraf
Video
Suezawa Sensei
2015-2020
1996-1997
1998-1999
2000-2001
2002-2003
2004-2005
2006-2007
2008-2009
2010-2011
Japon Basınında Biz

RSS

 

 


Bu sitede Mplus Haber Portalı yazılımları kullanılmaktadır.